Оролбўйи минтақасининг инвестицион имкониятлари ва икки томонлама ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари.
Кейинги йилларда Ўзбекистон ва Хитой раҳбарлари ўртасида мамлакатларни янада жадал ривожлантириш, унинг халқаро мавқеини мустаҳкамлаш, шунингдек, фуқароларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилишга қаратилган кенг кўламли ўзгаришлар тўғрисида шартнома ва битимлар тузилди. Хитой-Ўзбекистон муносабатлари жадал ривожланиб, икки томонлама ҳамкорлик барча соҳаларда мустаҳкамланиб бормоқда. Марказ Юртбошимиз ташаббуси билан ташкил етилгани ва Президентимизнинг Оролбўйи аҳолисининг ҳаёт сифатини оширишга қаратилган сиёсатини изчил амалга ошираётганини инобатга олиб, 2024-йил 25-апрел куни норасмий ташриф билан Ўзбекистондаги Екология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги ҳузуридаги Оролбўйи халқаро инновацион марказида Хитой Халқ Республикасининг Савдо-иқтисодий масалалар бўйича елчиси маслаҳатчиси бошчилигидаги делегация бўлиб ўтди. Хитойнинг Ўзбекистондаги - Лиу Ян. Ташрифдан мақсад сармоя киритишнинг енг истиқболли йўналишлари билан танишиш ва икки томонлама ҳамкорликни янада ривожлантиришдан иборат еди. Ташриф доирасида делегация Оролбўйи халқаро инновацион маркази фаолияти, шунингдек, Хитой Фанлар академияси Шинжон екология ва география институти билан ҳамкорликда амалга оширилаётган лойиҳалар билан танишди. Шу тариқа делегация ҳудудни ривожлантириш учун инвестиция лойиҳаларини жалб қилиш йўналишлари билан қизиқди. Ўз навбатида марказ директори Б.Ҳабибуллаев делегацияга Ўзбекистон Президенти ташаббуси билан Орол денгизининг қуриган туби ва Оролбўйида екологик муаммоларни ҳал етиш бўйича амалга оширилаётган кенг кўламли ишлар ҳақида маълумот берди. . Маҳаллий ва халқаро ташкилотлар билан ҳамкорликда амалга оширилаётган лойиҳалар, минтақада фаолият юритаётган Хитой илмий институтлари, ташкилот ва компаниялари билан ҳамкорлик алоқалари ҳақида маълумотлар берилди. Бундан ташқари, Б.Ҳабибуллаев сувни тежаш технологиялари соҳасида ҳамкорлик қилиш, мутахассислар салоҳиятини ошириш, ўзаро тажриба алмашиш ва чўлланишга қарши курашиш бўйича таклифларни илгари сурди. Учрашув якунлари бўйича жаноб Лиу Ян Орол денгизидаги инқироз билан боғлиқ екологик, иқтисодий ва ижтимоий муаммоларни ҳал қилиш бўйича ҳамкорлик натижаларини баҳолаб, сувни тежовчи технологиялар, иқлимни муҳофаза қилиш, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасида янги лойиҳаларни амалга ошириш истиқболларини алоҳида таъкидлади. ҳимоя қилиш ва яшил иқтисодиётни ривожлантириш. Хитойнинг лалми ерларни кўкаламзорлаштириш тажрибасини ўрганиш, дарахт етиштириш бўйича қишлоқ хўжалиги фермер хўжаликларини ташкил етиш ва инновацион ёндашувларни жорий етиш учун инвесторларни жалб етиш бўйича мутахассисларнинг амалиёт ўташи ҳам муҳокама қилинди. [wds id="208"]

Investment opportunities in the Aral Sea region and prospects for the development of bilateral cooperation.
In recent years, treaties and agreements have been concluded between the leaderships of Uzbekistan and China on large-scale transformations aimed at further dynamic development of the countries, strengthening its international positions, as well as protecting the rights and interests of citizens. Sino-Uzbek relations have achieved breakthrough development, and bilateral cooperation is strengthening in all areas. Taking into account the fact that the center was created on the initiative of the Head of our State and is pursuing the President’s policy to improve the quality of life of the population of the Aral Sea region, on April 25, 2024, an unofficial visit of a delegation from the diplomatic missions of China took place at the International Innovation Center of the Aral Sea region under the Ministry of Ecology, Environmental Protection and Climate Change in Uzbekistan, headed by the Advisor to the Ambassador for Trade and Economic Affairs of the People's Republic of China in Uzbekistan - Liu Yan. The purpose of the visit was to get acquainted with the most promising areas for investment and further development of bilateral cooperation. During the visit, the delegation got acquainted with the activities of the International Innovation Center of the Aral Sea region, as well as projects implemented jointly with the Xinjiang Institute of Ecology and Geography of the Chinese Academy of Sciences. Thus, the delegation became interested in directions for attracting investment projects for the development of the region. In turn, the director of the center B. Khabibullaev provided information to the delegation about large-scale work to solve environmental problems on the dried bottom of the Aral Sea and in the Aral Sea region, carried out on the initiative of the President of Uzbekistan. Information is provided on joint projects with local and international organizations, as well as partnerships with Chinese scientific institutes, organizations and companies that are active in the region. In addition, B. Khabibullaev put forward proposals for cooperation in the field of water-saving technologies, increasing the potential of specialists, exchanging experience and combating desertification. Following the meeting, Mr. Liu Yan assessed the results of cooperation in solving environmental, economic and social problems related to the crisis in the Aral Sea, and emphasized the prospects for new projects in the field of water-saving technologies, climate protection, environmental protection and the development of a green economy. Also discussed were internships for specialists to study China's experience in landscaping drylands, setting up agricultural farms for growing trees, and attracting investors to introduce innovative approaches.[wds id="208"]