O‘zbekiston Respublikasi va Xitoy Xalq Respublikasi bilan barcha sohalarda bo‘lgani kabi ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi sohasida ham izchil va samarali hamkorlik yo‘lga qo‘yilgan.
Ma’lumot uchun, 2007-yil 3-noyabrda Xitoy Xalq Respublikasi Atrof-muhitni muhofaza qilish davlat boshqarmasi bilan o‘zaro anglashuv memorandumi imzolangan. 2019-yilda esa Orol dengizi xalqaro innovatsiya markazi (IIC) va Xitoy Fanlar akademiyasi (XIEG) qoshidagi Shinjon Ekologiya va geografiya instituti o‘rtasida Orol dengizi mintaqasida ilmiy hamkorlikni rivojlantirishga borasida kelishuvga erishilgan.
Xitoy Xalq Respublikasi qum bo'ronlari va cho'llarni nazorat qilish bo'yicha milliy kengashi raisi An Fendzining Samarqandda o‘tkazilgan
(CRIC-21) — BMTning cho‘llanish to‘g‘risidagi konvensiyasi ijrosini ko‘rib chiqish qo‘mitasining 21-sessiyasida ishtirok etishi o‘zaro hamkorlikni mustahkamlash borasidagi yana bir muhim qadamga aylandi.
Ta'kidlash joizki, An Fendzi va Ekologiya vaziri Aziz Abduhakimov o‘rtasidagi uchrashuvda yerlarning degradatsiyasi va barqaror yer boshqaruvi boʻyicha tadqiqotlar olib borish, jumladan, tajriba almashish va Oʻzbekistonning chang va qum bo'ronlari xavfi yuqori boʻlgan hududlarida qoʻshma ilmiy-tadqiqot faoliyatini amalga oshirish masalalari muhokama qilindi. Yakunda choʻllanish va yerlarning degradatsiyasiga qarshi kurashish sohasida ilmiy-amaliy hamkorlik toʻgʻrisida Memorandum ishlab chiqish va imzolash orqali tez orada yaqin hamkorlikni yoʻlga qoʻyish boʻyicha kelishuvgaerishildi.
Shuningdek, 2023-yilda Ekologiya vazirligi xodimlari Xitoyda tajriba almashish bo‘yicha o‘quv dasturlarida ishtirok etishdi, bu esa xodimlarga o‘z bilim va ko‘nikmalarini kengaytirish imkonini berdi. Qolaversa, bugungi kunda Xitoy bilan Shanxay Hamkorlik Tashkiloti (ShHT) hamda Qor qoploni va uning ekotizimini saqlash bo‘yicha global dastur (GSLEP) kabi xalqaro platformalar doirasida hamkorlik qilinmoqda. Qolaversa, XXR bilan atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida hamkorlik to‘g‘risidagi Bitim loyihasi ishlab chiqilmoqda.
Ma’lumot uchun, Xitoy unumdor tuproqlarni tabiatning salbiy ta’siridan himoya qilishga yordam beruvchi ekologik loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha yetakchi davlatlardan biri hisoblanadi. Cho‘llanishga qarshi kurashish va ekotizimlarni tiklashda ham katta tajribaga ega. Xususan, so‘nggi 10 yilda “Uch shimol” loyihasi doirasida o‘rmonlar maydoni 33,3 million gektardan ortiqroqqa ko‘paydi.
Eslatib o'tamiz, avvalroq Xitoydan O‘zbekistonga ilk bor chiqindi tashiydigan elektromobil
olib kelindi. Shuningdek, Xitoy va O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi vakillari bilan ekologik toza binolar qurish va chiqindilarni qayta ishlash masalalari

Consistent and effective cooperation has been established between the Republic of Uzbekistan and the People's Republic of China in many areas, especially in the fields of ecology, environmental protection, and climate change.
For information, on November 3, 2007, a memorandum of understanding was signed with the State Environmental Protection Administration of the People's Republic of China. In 2019, an agreement was signed between the International Innovation Center of the Aral Sea Region (IIIC) under the Ministry of Ecology of the Republic of Uzbekistan and the Xinjiang Institute of Ecology and Geography under the Chinese Academy of Sciences (XIEG) to develop research partnerships in the Aral Sea region.
In November 2023, a visit was organized by the Chairman of the China National Society for the Control of Sand and Desert Industry, An Fengji, to participate in the 21st meeting of the Committee for the Review of the Implementation of the UN Convention to Combat Desertification (CRIC-21), which was another important step in strengthening cooperation.
It should be noted that during the meeting between An Fengji and the Minister of Ecology Aziz Abdukhakimov, issues of land degradation and sustainable land use were discussed, including the exchange of experience and the implementation of joint research activities in regions of Uzbekistan with a high level of risk of dust and sand storms. As a result, an agreement was reached to establish close cooperation in the near future through the development and signing of a Memorandum on scientific and practical cooperation in the field of combating desertification and land degradation.
Also in 2023, representatives of the Ministry of Environment took part in training programs to exchange experience in China, which allowed employees to expand their knowledge and skills. In addition, today China cooperates with international platforms such as the Shanghai Cooperation Organization (SCO) and the Global Snow Leopard and Ecosystem Conservation Program (GSLEP). In addition, a draft Agreement on cooperation in the field of environmental protection is being developed with China.
For information, China is one of the leading countries in implementing environmental projects that help protect fertile soils from the negative impacts of nature. The Republic also has extensive experience in combating desertification and restoring ecosystems. In particular, over the past 10 years, as part of the Three North project, the forest area has increased to 33.3 million hectares.
Let us remind, that earlier, an electric car that transports
garbagewas brought from China to Uzbekistan for the first time. Also, issues of the construction of environmentally friendly
buildingsand waste recycling were discussed with representatives of the Chamber of Commerce and Industry of China and Uzbekistan.