Qoraqalpog‘istonda qishloq xo‘jaligi tizimini barqaror rivojlantirish bo‘yicha xalqaro seminarlar davom etmoqda
Xo‘jayli tumanida muvaffaqiyatli o‘tgan o‘quv-seminari yakunlari bo‘yicha “Qoraqalpog‘istonning degradatsiyaga uchragan hududlarida barqaror qishloq xo‘jaligi tizimini rivojlantirish” xalqaro loyihasi doirasida ana shunday tadbir Kegeyli tumanida ham bo‘lib o‘tdi.
Seminar Xalqaro biosho‘r qishloq xo‘jaligi markazi (ICBA), Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi, Orolbo‘yi xalqaro innovatsion markazi va Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi ilmiy-tadqiqot instituti hamkorligida, Abu-Dabi taraqqiyot jamg‘armasi ko‘magida tashkil etildi.
Kegeyli tumanida o‘tkazilgan seminarda fermerlar, dehqon xo‘jaliklari vakillari, tomorqa yer egalari, olimlar, yosh mutaxassislardan iborat 130 dan ortiq ishtirokchi qatnashdi. Ishtirokchilar sho‘rlangan yerlarda hosildorlikni oshirish, suvni tejaydigan texnologiyalarni joriy etish, qishloq xo‘jaligini iqlim o‘zgarishiga moslashtirish usullari bilan tanishdi. Seminarning muhim daqiqalaridan biri sho‘rlanishga chidamli 12 turdagi istiqbolli ekinlarning urug‘larini tarqatish bo‘ldi, bu esa mahalliy fermerlarga o‘simliklar yetishtirishning yangi usullarini sinab ko‘rishga yordam beradi.
Qoraqalpog‘istonning turli viloyatlarida o‘tkazilgan bir qator shunga o‘xshash seminarlar qishloq xo‘jaligini tiklashga kompleks yondashuv muhimligini tasdiqlaydi. Xalqaro hamkorlar qo‘llab-quvvatlashi va innovatsion yechimlarni tatbiq etish tufayli fermerlar o‘z fermer xo‘jaliklari mahsuldorligini oshirish uchun real vositalarga ega bo‘lmoqda.
ICBA va Orolbo‘yi xalqaro innovatsion markazi vakillari barqaror qishloq xo‘jaligi sohasida kadrlar tayyorlash va ilmiy tadqiqot dasturini yanada kengaytirish mintaqadagi ekologik va iqtisodiy vaziyatni sezilarli darajada yaxshilashga yordam berishiga ishonch bildirdi. [wds id="256"]

International Seminars on Sustainable Agricultural Systems Development Continue in Karakalpakstan.
Following the successful training seminar in the Khodjeyli district, a similar event was held in the Kegeyli district within the framework of the international project "Development of sustainable agricultural systems in degraded areas of Karakalpakstan".
The organizers of the seminar were the International Center for Biosaline Agriculture (ICBA), the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan, the Ministry of Ecology, Environmental Protection and Climate Change, the International Innovation Center of the Aral Sea Region and the Karakalpak Research Institute of Agriculture, with the support of the Abu Dhabi Fund for Development.
The seminar in the Kegeyli district brought together more than 130 participants, including farmers, representatives of dekhkan farms, owners of household plots, scientists and young specialists. The participants got acquainted with methods for increasing crop yields on saline lands, the introduction of water-saving technologies and the adaptation of agriculture to climate change. One of the key moments of the seminar was the distribution of seeds of 12 types of promising crops that are resistant to salinity, which will help local farmers test new methods of plant cultivation.
A series of similar seminars in different regions of Karakalpakstan confirms the importance of an integrated approach to restoring the region's agriculture. Thanks to the support of international partners and the introduction of innovative solutions, farmers receive real tools to increase the productivity of their farms.
Representatives of the ICBA and the International Innovation Center of the Aral Sea region expressed confidence that further expansion of the training and research program in the field of sustainable agriculture will help significantly improve the environmental and economic situation in the region.[wds id="256"]