BMT Orolbo‘yida ekologik vaziyatni yaxshilash bo‘yicha 6 yillik ish natijalarini taqdim etdi
Birlashgan Millatlar Tashkiloti Oʻzbekiston hukumati va rivojlanish boʻyicha asosiy hamkorlar bilan birga Ozarbayjon poytaxti Boku shahrida Orol dengizi mintaqasida barqaror rivojlanish boʻyicha COP29 yordamchi tadbirini tashkil qildi.
O‘zbekistondagi Orolbo‘yida inson xavfsizligi bo‘yicha ko‘p sheriklik trast fondi bilan hamkorlikda tashkil etilgan tadbirda Orol dengizi inqirozining ekologik va ijtimoiy oqibatlarini bartaraf etish bo‘yicha atrof-muhitni tiklash va jamiyatning barqarorligini oshirish bo‘yicha olti yillik yutuqlar namoyish etildi. Shuningdek, u mintaqaviy va xalqaro hamkorlarning iqlim oʻzgarishiga qarshi kurash boʻyicha yangi majburiyatlari uchun platforma yaratdi.
“Orol dengizi mintaqasi iqlim oʻzgarishiga qarshi kurashdagi qiyinchiliklar va barqarorlikni ifodalaydi. Birlashgan Millatlar Tashkiloti ham iqlimga chidamli, ham insonlarga yoʻnaltirilgan tashabbuslar orqali Qoraqalpogʻiston xalqini qoʻllab-quvvatlaydi”, - dedi BMT Bosh kotibi oʻrinbosari va BMT YeIK Ijrochi kotibi Tatyana Molchan.
O‘zbekiston investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Qudratov mamlakat inqirozni yechish tarafdori ekanini tasdiqladi.
“O‘zbekiston hukumati Orolbo‘yi mintaqasini tiklashga to‘liq sodiqdir. Barqaror qishloq xo‘jaligi, yashil energiya va sog‘liqni saqlash infratuzilmasini rivojlantirish borasidagi sa’y-harakatlarimiz oldinga qo‘yilgan muhim qadam bo‘lib, hamkorlik ushbu ekologik fojiani yengishning kaliti ekanligini ko‘rsatadi”, - dedi u.
Global yashil oʻsish instituti, Italiya, OPEK jamgʻarmasi va BMT agentliklari (UNDP, YeIK, UNFPA) hamkorlari transformativ oʻzgarishlarni qoʻllab-quvvatlab, Orolboʻyi mintaqasida barqaror rivojlanishga sodiqligini yana bir bor tasdiqladi. Muloqotda o‘sib borayotgan iqlim muammolarini hal qilish uchun sog‘liqni saqlash, qishloq xo‘jaligi va turmush tarzida barqarorlikni kuchaytirish zarurligi ta’kidlandi. Taqdim etilgan videorolikda Orol dengizi trast fondining olti yillik samarali loyihalari 293 000 dan ortiq kishiga foyda keltirgani qayd etildi.
“Biz birgalikda barqaror kelajak sari yo‘l qurmoqdamiz, - dedi BMTTD ma’muriyati yordamchisi va mintaqaviy direktor Ivana Zivkovich. - BMT oilasi va BMT Taraqqiyot dasturining Oʻzbekistondagi vakolatxonasi Orolboʻyi mintaqasiga sodiqdir va bizning tadbirlarimiz iqlim oʻzgarishiga moslashish, jamiyat salomatligi va barqarorlik qoʻllab-quvvatlashini taʼminlaydi”.
O‘zbekiston Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri o‘rinbosari Obidjon Qudratov Orolbo‘yi mintaqasini jonlantirish bo‘yicha ulkan rejalarga alohida to‘xtalib o’tdi.
“Bizning qarashlarimiz atrof-muhitni tiklashdan ham kengroq. Biz yangi iqtisodiy imkoniyatlar yaratish tarafdorimiz”, - dedi u.
UNFPAning Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy direktori Florens Bauer esa so‘nggi olti yil davomida amalga oshirilgan loyihalarning o‘zgaruvchan ta’sirini yuqori baholadi.
“UNFPA Orolboʻyi mintaqasidagi aholi salomatligi va farovonligini qoʻllab-quvvatlashga intiladi, bunda onalar salomatligi va ayollarning imkoniyatlarini kengaytirishga barqaror rivojlanishning kaliti sifatida eʼtibor qaratiladi”, dedi u.
Tadbir Orol dengizi mintaqasida iqlim bilan bog‘liq dolzarb muammolarni hal qilish bo‘yicha manfaatdor tomonlarning yangi majburiyatlari bilan yakunlandi. Olti yillik taʼsirli loyihalarga asoslanib, Orol dengizi trast fondi va uning hamkorlari salomatlik, turmush sharoiti va barqarorlikni qoʻllab-quvvatlash uchun innovatsion, iqlimga chidamli yechimlarni kengaytirishga eʼtibor qaratishgan. Maqsad - Orol dengizi mintaqasini butun dunyo bo'ylab shunga o'xshash iqlim ta'siriga duchor bo'lganlar uchun barqarorlik namunasi va umid manbaiga aylantirishdir.

ООН представила результаты 6-летней работы по улучшению экологической ситуации в регионе Аральского моря
Организация Объединенных Наций в сотрудничестве с правительством Узбекистана и ключевыми партнерами по развитию организовала параллельное мероприятие в рамках COP29 в Баку, Азербайджан, посвященное устойчивому развитию в регионе Аральского моря.
Мероприятие, организованное совместно с Многопартнерским целевым фондом по человеческой безопасности для региона Приаралья в Узбекистане, продемонстрировало шесть лет достижений в восстановлении окружающей среды и устойчивости сообществ, устраняющие экологические и социальные последствия кризиса Аральского моря. Оно также предоставило платформу для новых обязательств по борьбе с изменением климата со стороны региональных и международных партнеров.
«Регион Аральского моря представляет собой как проблемы, так и устойчивость в нашей борьбе с изменением климата. Организация Объединенных Наций твердо поддерживает народ Каракалпакстана, реализуя инициативы, которые являются как устойчивыми к изменению климата, так и ориентированными на людей», — заявила Татьяна Молчан, заместитель Генерального секретаря ООН и Исполнительный секретарь ЕЭК ООН.
Министр инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана Лазиз Кудратов подтвердил приверженность страны решению кризиса: «Правительство Узбекистана полностью привержено восстановлению региона Аральского моря. Наши усилия в области устойчивого земледелия, зеленой энергетики и инфраструктуры здравоохранения являются важнейшими шагами вперед, демонстрируя, что сотрудничество является ключом к преодолению этой экологической трагедии».
Партнеры из Глобального института зеленого роста, Италии, Фонда ОПЕК и агентств ООН (ПРООН, ЕЭК ООН, ЮНФПА) подтвердили свою приверженность устойчивому развитию в регионе Аральского моря, поддерживая преобразующие изменения. Диалог подчеркнул настоятельную необходимость укрепления устойчивости в здравоохранении, сельском хозяйстве и средствах к существованию для решения растущих проблем климата. Продемонстрированный видеоролик показал шесть лет эффективных проектов Трастового фонда Аральского моря, которые принесли пользу более 293 000 человек.
«Вместе мы строим пути к устойчивому будущему», — сказала Ивана Живкович, помощник администратора ПРООН и региональный директор. «Семья ООН и страновой офис ПРООН в Узбекистане привержены региону Аральского моря, гарантируя, что наши вмешательства будут способствовать адаптации к изменению климата, здоровью и устойчивости сообществ».
Обиджон Кудратов, заместитель министра экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Узбекистана, подчеркнул амбициозные планы по возрождению региона Аральского моря, заявив: «Наше видение выходит за рамки восстановления окружающей среды. Мы стремимся создавать новые экономические возможности». Флоренс Бауэр, региональный директор ЮНФПА по Восточной Европе и Центральной Азии, высоко оценила преобразующее воздействие проектов, реализованных за последние шесть лет. «ЮНФПА стремится поддерживать здоровье и благополучие сообществ в регионе Аральского моря, уделяя особое внимание охране материнства и расширению прав и возможностей женщин как ключу к устойчивому развитию», — сказала она.
Мероприятие завершилось возобновлением обязательств заинтересованных сторон по решению неотложных проблем, связанных с климатом в регионе Аральского моря. Опираясь на шесть лет эффективных проектов, Фонд Aral Sea Trust Fund и его партнеры сосредоточены на масштабировании инновационных, устойчивых к изменению климата решений для поддержки местного здравоохранения, средств к существованию и устойчивости. Видение заключается в том, чтобы сделать регион Аральского моря образцом устойчивости и источником надежды для сообществ, сталкивающихся с аналогичными климатическими воздействиями во всем мире.