To‘qimachilik sanoatini rivojlantirishning yangi yo‘nalishi belgilandi
Orolbo‘yi xalqaro innovatsiyalar markazi va “Sachsen-Leinen” (Germaniya) nodavlat notijorat tashkiloti bilan birgalikda “Qishloq xo‘jaligi ekinlarining moslashtirilgan xomashyosidan foydalangan holda Qoraqalpog‘istonda sho‘rlangan qishloq xo‘jaligi yerlarining meliorativ holatini yaxshilash” uch yillik amaliy loyihasini amalga oshirish rejalashtirilgan. (Apocinum/Kutra) va paxtaga muqobil sifatida toʻqimachilik sanoati uchun xomashyo bazasini yaratish”. Loyihani davom ettirish va kelajakda uni tijoratlashtirish imkoniyatlarini o‘rganish maqsadida Orolbo‘yi xalqaro innovatsion markazida “Sachsen-Leinen” (Germaniya) notijorat tashkiloti mutaxassislari ishtirokida seminar tashkil etildi.
Tashrif doirasida Germaniya delegatsiyasi Qoraqalpoq qishloq xo‘jaligi va qishloq xo‘jaligi texnologiyalari instituti, Qoraqalpoq davlat universitetining to‘qimachilik va yengil sanoat fakulteti olimlari, professor-o‘qituvchilari va magistrantlari, shuningdek, to‘qimachilik korxonalari mutaxassislari bilan uchrashib, istiqbol va istiqbollarni muhokama qildi. Qoraqalpog‘iston Respublikasida kutra (Apocynum venetum) yetishtirishning afzalliklari, to‘qimachilik sanoatini rivojlantirishga qo‘shayotgan hissasi va sohaga oid boshqa masalalar. Seminarda kutra poyalari va tolalarini yig‘ishtirib olish, birlamchi qayta ishlash usullari va sifat menejmenti tizimi, tolaning to‘qimachilik salohiyati, ushbu tolaning bozori va barqarorligi, Yevropada kutradan foydalanishning iqtisodiy salohiyati va foydalari, shuningdek, jun ishlab chiqarish bo‘yicha amalga oshirilgan loyihalar va yangi ishlab chiqarish loyihalari muhokama qilindi. g'oyalar.
Shunday qilib, seminar loyihani ilgari surish, uning to‘qimachilik sanoati uchun salohiyatini ochib berish va kelajakda uni tijoratlashtirish imkoniyatlarini kuchaytirishda muhim qadam bo‘ldi. [wds id="220"]

Определены новый курс развития текстильной отрасли
Совместно с Международным инновационным центром Приаралья и некоммерческой организацией Заксен-Ляйнен (Германия) планируется реализация трехлетнего прикладного проекта «Рекультивация засоленных сельскохозяйственных угодий в Каракалпакстане с использованием адаптированного сырья сельскохозяйственных культур (Апоцинум/Кутра) и создание базы сырья для текстильной промышленности в качестве альтернативы хлопку». Для продолжения проекта и возможности его коммерциализации в будущем в Международном инновационном центре Приаралья был организован семинар с участием экспертов из некоммерческой организации Заксен-Ляйнен (Германия).
В ходе визита немецкая делегация встретилась с учеными, профессорами и магистрантами Каракалпакского института сельского хозяйства и агротехнологий, факультета текстильной и легкой промышленности Каракалпакского государственного университета, а также со специалистами текстильных предприятий для обсуждения перспектив и преимуществ выращивания кутры (Apocynum venetum) в Республике Каракалпакстан, ее вклада в развитие текстильной промышленности и других вопросов, связанных с отраслью. На семинаре обсуждались уборка, методы первичной переработки и система управления качеством для стеблей и волокон кутры, текстильный потенциал волокон, рынок и устойчивое развитие для этого волокна, экономический потенциал и преимущества использования кутры в Европе, а также реализованные проекты с шерстью и новые идеи.
Таким образом, семинар стал важным шагом в продвижении проекта, раскрывая его потенциал для текстильной промышленности и укрепляя возможности для его коммерциализации в будущем.[wds id="220"]