Haftalik O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi, Qoraqalpog’iston Respublikasi Jo’qorg’i Kengesi hamda Turizm qo’mitasi tomonidan tashkil etiladi.
Haftalik doirasida “Orolboʻyi ezgu niyat elchilari” xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya, "Orol rassomlar nigohida" ijodiy koʻrgazmasi va pleneri bo‘lib o‘tadi. Ko‘rgazmada yosh havaskor va professional rassomlarning Orol haqidagi rasmlari namoyish qilinadi. Shuningdek, 18-aprel kuni Mo‘ynoqda "Aral Sea Eco Race" eko-marafoni o‘tkaziladi. Ma’lumot uchun, eko-marafonda ishtirokchilar jami 2 km masofada yugurishadi. Bunda dastlab daraxt ekiladigan maydonchagacha 1 km masofani bosib o‘tishadi, maydonchada daraxt ekishadi va yana marraga qaytishadi (1 km masofa). Har bir ishtirokchining o‘z raqamiga chip biriktirilgan bo‘lib, u daraxt ekish faktini qayd etadi. Finish chizig‘ida har bir ishtirokchi tabiatni tiklash loyihasidagi ishtiroki uchun ramziy daraxt ko‘rinishidagi medal bilan taqdirlanadi. Marafonda ishtirok etish uchun prorun.uz orqali ro‘yxatdan o‘tishingiz lozim. Bundan tashqari, tadbir ishtirokchilarini “Orol baliqlaridan 99 turdagi taomlar” gastronomik festivali hamda tarixiy obidalarga unutilmas sayohat kutmoqda. Barchangizni “Orol turizmi” haftaligida faol ishtirok etishga chaqiramiz.

The event is organized by the Ministry of Ecology, Environmental Protection, and Climate Change of the Republic of Uzbekistan, the Ministry of Ecology, Environmental Protection, and Climate Change of the Republic of Karakalpakstan, Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, together with the Tourism Committee of Uzbekistan.
Within the framework of the week, an international scientific and practical seminar, "Goodwill Ambassadors of the Aral Sea", an exhibition, and a creative plan, "Aral through the eyes of artists", will be held. The exhibition will feature paintings of the Aral Sea by young and professional artists. The Aral Sea Eco Race Eco Marathon will also be held in Muynak on April 18. For information: in the eco marathon, participants run a total distance of 2 km. Participants start and run 1 km to the place of tree planting, plant a tree, and return to the finish line (a distance of 1 km). A chip will be attached to the number of each participant, which will record the fact of planting a tree. At the finish line, each marathon runner will be awarded a medal in the form of a symbolic tree for participating in a nature restoration project. To participate in the marathon, you must register on the website prorun.uz. In addition, the participants of the event will enjoy the gastronomic festival "99 types of fish dishes of the Aral Sea" and an unforgettable trip to historical monuments. We invite everyone to take an active part in the Aral Sea Tourism Week!