Қорақалпоғистонда барқарор қишлоқ хўжалигини ривожлантириш лойиҳаси Energy Globe Award 2024 миллий мукофоти ғолиби бўлди.
Барқарор ривожланиш йўлидаги муҳим қадам: Қорақалпоғистоннинг таназзулга учраган ҳудудларида барқарор қишлоқ хўжалиги ишлаб чиқариш тизимларини ривожлантириш лойиҳаси Energy Globe Award 2024 нуфузли мукофотининг миллий ғолиби деб топилди.
Бу муваффақият Ўзбекистон Республикаси Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги, Халқаро инновация маркази (IICAS) ва Қорақалпоғистон қишлоқ хўжалиги илмий-тадқиқот институти (KARI) каби бир қатор асосий ташкилотларнинг самарали ҳамкорлиги туфайли амалга ошди. Айниқса, Халқаро шўрланган ерларда биоқишлоқ хўжалиги маркази (ICBA)нинг етакчилиги, техник экспертизаси ва ўз ишига садоқати алоҳида эътирофга лойиқ.
Ушбу лойиҳанинг мақсади: Орол денгизи экологик инқирозининг оқибатларини юмшатиш ва иқлим ўзгаришига мослашиш мақсадида Қорақалпоғистоннинг қийин ҳудудлари учун барқарор, иқлимга чидамли ишлаб чиқариш тизимларини ривожлантириш ва жорий этишдан иборат. Абу-Даби тараққиёт жамғармаси (ADFD) кўмагида амалга оширилаётган бу лойиҳа халқаро самарали ҳамкорликнинг ёрқин намунасидир.
Бу ютуқ ер таназзули муаммоларини ва барқарор ривожланишни ҳал қилишда қўшма ёндашув муҳимлигини таъкидлайди. Биз ишонч билдирамизки, ушбу лойиҳа жаҳон миқёсида намуна бўлиб, бошқа мамлакатларни шунга ўхшаш ташаббусларни амалга оширишга илҳомлантиради. Биз ушбу муҳим лойиҳага ҳисса қўшган барчадан миннатдормиз ва Energy Globe Award мукофоти доирасида халқаро майдонда уни тақдим этиш имкониятини сабрсизлик билан кутиб қоламиз.

Проект по устойчивому сельскому хозяйству в Каракалпакстане стал национальным победителем премии Energy Globe Award 2024
Важный шаг к устойчивости: проект по разработке устойчивых систем сельскохозяйственного производства в деградированных районах Каракалпакстана был назван национальным победителем престижной премии Energy Globe Award 2024.
Этот успех стал возможным благодаря плодотворному сотрудничеству нескольких ключевых организаций: Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Узбекистана, Международного инновационного центра региона Приаралья (IICAS) и Каракалпакского научно-исследовательского института сельского хозяйства (KARI). Особое признание получает Международный центр биосолевого земледелия (ICBA) за его лидерство, техническую экспертизу и преданность делу.
Цель этого проекта: разработать и внедрить устойчивые климатически устойчивые системы производства для слаборазвитых районов Каракалпакстана, направленные на смягчение последствий экологического кризиса Аральского моря и адаптацию к изменению климата.
Проект, поддерживаемый Фондом развития Абу-Даби (ADFD), является ярким примером эффективного международного сотрудничества.
Этот успех подчеркивает важность совместного подхода к решению проблемы деградации земель и устойчивого развития. Мы уверены, что этот проект станет глобальной моделью, вдохновляющей другие страны на реализацию подобных инициатив. Мы благодарим всех, кто внес вклад в этот значимый проект, и с нетерпением ждем возможности представить его на международной арене в рамках премии Energy Globe Award.