“Орол денгизи ҳавзасининг экологик тикланишида фотоэлектр қуёш энергиясини фойдаланиш тажрибасини қўллаш ва намойиш этиш” лойиҳаси
Президентимиз Шавкат Мирзиёев жорий йил 29 март куни Хитой Коммунистик партияси Марказий қўмитаси Сиёсий бюроси аъзоси, Синцзянь-Уйғур автоном райони Партқўми котиби Ма Синжуй бошчилигидаги ХХР делегациясини қабул қилди ва учрашувида Ўзбекистон ҳудудлари ва СУАР ўртасидаги ўзаро манфаатли амалий ҳамкорликни йўлга қўйиш масалаларни кўриб чиқилган эди. Ўзбекистон ҳудудларида Хитойнинг етакчи компаниялари иштирокида қайта тикланувчи энергетика, транспорт инфратузилмасини ривожлантириш, саноат парклари ва қишлоқ хўжалиги кластерларини ташкил этиш соҳаларида қўшма лойиҳаларни амалга ошириш масалалари эътибор марказида бўлди. Ушбу учрашувда келишиб олинган ҳамкорлик масалаларини ва Президентимизнинг Оролнинг қуриган тубида инновацион усулларни қўллаган ҳолда яшил ўрмонзорлар ва яшил қопламали яйловлар барпо этиш буйича қўйган вазифаларини амалга ошириш мақсадида, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Оролбўйи халқаро инновация маркази таклифи билан жорий йил 31 март куни Хитой Фанлар академияси ҳузуридаги Синцзян экология ва география институтининг бир гуруҳ олимлари Қорақалпоғистонга ташриф буюришди. Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Оролбўйи халқаро инновация марказида делегация билан ўтказилган ўчрашувда Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгаши бошлиғи ўринбосари Р.Т.Сапарбаев иштирок этиб, томонлар ўтасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш масалалари кенг мукоҳама қилинди. Марказ директори Б.С.Хабибуллаев меҳмонларга марказ томонидан олиб борилаётган инновацион фаолият, амалга оширилган илмий-амалий инновацион лойиҳалар, Оролбўйи ҳудудида мавжуд экологик муаммолар ва уларнинг ечимлари буйича тақдимот қилди. Ўз навбатида, Хитой олимлари томонидан Орол денгизининг экологик бошқарувида фотоволтаик технологияни тажриба ва намойиш этишга эътибор қаратган ҳолда Хитойнинг етук инновацион технологияларини атроф-муҳитни бошқаришга интеграция қилиш, саноат конвергенцияси ва технология интеграцияси орқали Орол денгизининг экологик муаммоларини ҳал қилиш бўйича экспериментлар ва намойишлар ўтказишга қаратилган янги инновацион лойиҳаси тақдимоти ўтказилди. Учрашув доирасида қиймати 500 минг АҚШ доллари бўлган “Орол денгизи ҳавзасининг экологик тикланишида фотоэлектр қуёш энергиясини фойдаланиш тажрибасини қўллаш ва намойиш этиш” инновацион лойиҳасини ҳамкорликда амалга ошириш тўғрисида Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Оролбўйи халқаро инновация маркази ва Синцзян экология ва география институти ўртасида келишув имзолаш маросими бўлиб ўтди ва лойиҳага старт берилди. Лойиҳани тегишли хорижий ва маҳаллий ташкилотлар билан ҳамкорликда 2023-2025 йилларда амалга ошириш назарда тўтилган. Лойиҳа шуниси билан аҳамиятлики, лойиҳа Оролбўйи аҳоли пунктларига кучли шўрланган ерларда "фотоэлектрик + экологик" саноатни ривожлантириш тажрибасини тарқатишга, кичик ўлчамдаги тақсимланган фотоэлектрик электр станцияларини қуришга, ушбу қуёш панеллери тагида галофит ва чўлга-шўрга чидамли ўсимликларни ўстириш ва қўллаб-қувватловчи энергия сақлаш иншоотлари ўрнатилиб, ва шу орқали аҳоли яшаш шароитларини яхшилаш билан бирга яшил ривожланишга хизмат қилади. Шу ўринда алоҳида келтириб ўтиш лозим, Президентимиз Шавкат Мирзиёев ҳудудлар ривожи ва аҳоли ҳаёти билан танишиш мақсадида 30 март куни Қорақалпоғистон Республикасига ташрифи доирасида Нукус ёшлар технопаркини бориб кўриш чоғида “Яшил” технологияларга асосланган инновацион лойиҳаларни молиявий қўллаб-қувватлаш, амалиётга кенгроқ жорий этиш кераклигини таъкидлаб ўтганди. Тадбирдан сўнг хитойлик делегация Нукус туманидаги "KPC NUKUS HERBAL TECHNOLOGY" Ўзбекистон-Хитой қўшма корхонасида бўлди. Корхона қизилмия илдизи ва экстарктини Хитой давлатига экспорт қилиб келмоқда. Меҳмонларга корхонада олиб борилаётган ишлар, соҳага жорий этилган янги замонавий ишлаб чиқариш технологиялари намойиш этилди. Сўнгра, меҳмонлар ушбу тумандаги «Nukus agrofish klaster» фаолияти билан бориб танишдилар. Корхона асосан балиқ ва балиқ маҳсулотларини етиштириш чет элга экспорт қилиш билан шуғулланиб келмоқда. Ҳозирда бир қатор хорижий давлатларнинг реестридан жой олган. Корхона сўнгги замоновий техника ва технологиялар билан жиҳозланган бўлиб, йилига 300 тн балиқ етиштиради ва жадал ривожланаётган корхоналар қаторига киради. Шунингдек, делегация Академик Маҳмуд Мирзаев номидаги боғдорчилик, узумчилик ва виночилик илмий-тадқиқот институтининг Кегейли туманидаги станцияси интенсив боғини ҳам бориб кўрдилар. Мазкур станцияда Республикамиз кескин ўзарувчанг иқлими, кучли тупроқ шўрланиши ва ноқулай табиий омилларга мослашган мева кўчатларини етиштириш буйича янги замонавий технологиялар асосида кенг кўламли илмий ва амалий ишлар йўлга қўйилган. Таъкидлаш лозимки, интенсив боғ Германия халқаро ҳамкорлик жамиятининг ҳудудий лойиҳаси доирасида замонавий инновацион усулда барпо этилган бўлиб, тажриба-синов мақсадида 0,7 га майдонда кўчатхона ва 2 га майдонда оналик мева боғлари барпо этилган ва замонавий суғориш ва ўғитлаш тизимлари билан таъминланган. Ҳозирда кунда боғда олманинг 14 нави ва нокнинг 2 нави парвариш қилинмоқда. Бўлиб ўтган учрашувлардан сўнг, меҳмонлар ўзларининг олган таассуротлари ва соҳаларга инновацион ғояларни ва ёндошувларни яна да кўпроқ жорий этиш буйича ўзларининг фикр-мулоҳазалари билан ўртоқлашдилар.[wds id="97"]

Agreement between IICAS and XIEG "Application and demonstration of the experience of using photovoltaic solar energy in the ecological restoration of the Aral Sea Basin"
On March 29, 2023, President Shavkat Mirziyoyev welcomed a delegation of the People's Republic of China headed by Ma Xingju, a member of the Politburo of the Central Committee of the Communist Party of China, Secretary of the Party Committee of the Xinjiang Uygur Autonomous Region. The purpose of the delegation was the implementation of joint projects in the field of renewable energy, the development of transport infrastructure, and the creation of industrial parks and agricultural clusters with the participation of leading Chinese companies in the regions of Uzbekistan. In order to implement the issues of cooperation agreed upon at this meeting and the tasks set by the President to create green forests and pastures with a green cover by innovative methods on the drained bottom of the Aral Sea, at the invitation of the International Innovation Center for the Aral Sea basin under the President of the Republic of Uzbekistan, on March 31, 2023, a group of scientists from the Xinjiang Institute of Ecology and Geography at the Chinese Academy of Sciences visited Karakalpakstan. The meeting held with the delegation at the International Innovation Center for the Aral Sea basin under the President of the Republic of Uzbekistan was attended by Deputy Chairman of Jokargy Kenes of Karakalpakstan Rustam Saparbaev and issues of strengthening cooperation between the parties were widely discussed. The director of the center Bakhitjan Khabibullaev made a presentation on the innovation activities carried out by the center, implemented scientific and practical innovation projects, environmental problems, and their solutions in the Aral Sea region. In turn, Chinese scientists made a presentation of a new innovative project aimed at integrating China's advanced innovative technologies into environmental management, focusing on the experiment and demonstration of photovoltaic technologies in the environmental management of the Aral Sea, as well as conducting experiments and demonstrations to solve environmental problems of Aral Sea through industrial convergence and technology integration. Within the framework of the meeting, an agreement was signed between the International Innovation Center for the Aral Sea basin under the President of the Republic of Uzbekistan and the Xinjiang Institute of Ecology and Geography on the joint implementation of the innovative project "Application and demonstration of the experience of using photovoltaic solar energy in the ecological restoration of the Aral Sea basin" worth 500,000 US dollars. The project is planned to be implemented jointly with relevant foreign and local organizations in 2023-2025. The project is important in that the project will extend the experience of developing the “photovoltaic + ecological” industry to the settlements of the region in highly saline areas, build small distributed photovoltaic power plants, grow halophytes and desert-salt-tolerant plants under them, install solar panels and support energy storage, and thereby serving green development by improving the living conditions of the population. It should be noted here that President Shavkat Mirziyoyev during his visit to the Republic of Karakalpakstan on March 30, 2023, during a visit to the Nukus Youth Technopark in order to get acquainted with the development of the districts and the life of the population, mentioned the importance of the need for financial support and wider implementation of innovative projects based on "green" technologies. After the event, the Chinese delegation visited the Uzbek-Chinese joint venture "KPC NUKUS HERBAL TECHNOLOGY" in the Nukus district. The company exports licorice root and extract to China. The guests were shown the work carried out at the enterprise, new modern production technologies being introduced in the industry.Then the guests got acquainted with the activities of "Nukus agrofish claster" in the area. The company is mainly engaged in the cultivation of fish and fish products and their export to abroad. It is currently included in the register of a number of foreign countries. The enterprise is equipped with the latest modern equipment and technologies, produces 300 tons of fish per year and is one of the dynamically developing enterprises. The delegation also visited the intensive garden of the scientific research institute of horticulture, viticulture and winemaking named after academician Makhmud Mirzaev in the Kegeyli district. At this station, on the basis of new modern technologies, a large-scale scientific and practical work has been launched to grow fruit seedlings adapted to the rapidly changing climate of our Republic, severe soil salinity and adverse natural factors. It should be noted that the intensive garden was built within the framework of the regional project of the German Society for International Cooperation, in a modern innovative way, and for testing purposes, a nursery on an area of 0.7 hectares and a mother garden on an area of 2 hectares were installed and provided with modern irrigation and fertilizer systems. Currently, 14 varieties of apples and 2 varieties of pears are grown on the field. After the meetings, the guests shared their impressions and feedback on how to further introduce innovative ideas and approaches to the industry.[wds id="97"]