PREZIDENT NUTQIDA OROLBO‘YI TAQDIRI VA KELAJAK UCHUN MUHIM TASHABBUSLAR
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2025-yil 23 sentyabrdagi Nyu-York shahridagi BMT Bosh Assambleyasining 80-yubiley sessiyasidagi nutqi mamlakatimiz nufuzini yanada oshirdi va jahon hamjamiyati oldida turgan eng dolzarb geosiyosiy, iqtisodiy, ta’lim, ijtimoiy va ekologik muammolarga bag‘ishlandi. Davlatimiz rahbari jumladan ekologik muammolar bo‘yicha tobora keskin tus olayotgan iqlim o‘zgarishi, suv resurslari taqchilligi va iqlim migratsiyasi masalalariga alohida to‘xtalib, ularni hal etish uchun aniq tashabbuslarni ilgari surdi.
"Jumladan, Prezidentimiz Orol dengizi qurishining salbiy oqibatlari insoniyat taqdiri bilan chambarchas bog‘liq ekanini ta’kidlab, bu hududni qayta tiklash ishlari izchil davom etayotganini bildirdi. So‘nggi yillarda dengizning qurigan tubida 2 million gektar maydonda sho‘rga chidamli cho‘l o‘simliklari ekilib, keng ko‘lamli yashil hududlar yaratildi. 2030 yilga qadar ushbu maydonning 80 foizini yashil qoplamalar bilan ta’minlash rejalashtirilgani ekologik xavfsizlikni mustahkamlashda muhim ahamiyatga ega."
Ta’kidlash joizki, Prezidentimiz tashabbusi bilan Orolbo‘yi xalqaro innovatsiya markazining tashkil etilishi ham bu boradagi amaliy qadamlardan biridir. 2021 yilda BMT Bosh Assambleyasida O‘zbekistonning Orolbo‘yini ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar hududi deb e’lon qilish tashabbusi ilgari surilib, barcha davlatlar tomonidan ma’qullandi. Bu qarorlar O‘zbekistonning Orol muammosiga alohida e’tibor qaratayotgani va xalqaro hamjamiyat tomonidan qo‘llab-quvvatlanayotganini ko‘rsatadi.
Bugungi kunda Orolbo‘yi xalqaro innovatsiya markazi davlat dasturlari va xalqaro hamkorlar bilan hamkorlikda amaliy ishlar olib bormoqda. Markaz tomonidan cho‘l o‘simliklarini ekish, ko‘paytirish, uzoq muddat genbankda saqlash bo‘yicha ilmiy asoslangan texnologiyalar ishlab chiqilmoqda, iqlimga chidamli navlar mahalliy sharoitga moslashtirilmoqda. Shuningdek, Orolbo‘yidagi cho‘llanishga qarshi kurashish jarayonlariga innovatsion yondashuvlar joriy etilmoqda. Markaz faoliyati natijasida bioxilma-xillikni asrab-avaylash maqsadida urug‘lar genbanki tashkil etilgan, tuproq sho‘rlanishini kamaytirish va aholi turmush sharoitini yaxshilashga xizmat qiladigan ilmiy-amaliy loyihalar yo‘lga qo‘yilgan.
"Shu bilan birga, suv resurslarining tobora taqchil bo‘lib borayotgani barqaror rivojlanishga jiddiy xavf sifatida baholandi. Prezidentimiz tomonidan O‘zbekistonda suvni tejash bo‘yicha Butunjahon forumini o‘tkazish tashabbusi ilgari surilib, uning yakunida global miqyosda suv inqirozini bartaraf etish uchun innovatsion texnologiyalarni joriy etishga qaratilgan maxsus "yo‘l xaritasi"ni qabul qilish rejalashtirilmoqda.
Bu borada ham markaz turli ilmiy tadqiqotlar olib borib, suvni tejash texnologiyalarini mahalliy qishloq xo‘jaligi tizimiga joriy etish, qayta tiklanadigan suv manbalarini o‘rganish va xalqaro ekspertlar bilan tajriba almashish ishlarini amalga oshirmoqda.
O‘tgan davr mobaynida Markaz ilmiy tadqiqotlar olib borish va loyihalarni amalga oshirish jarayonida bir qator xalqaro va mahalliy tashkilotlar, shuningdek, ilmiy-tadqiqot institutlari bilan samarali hamkorlik munosabatlarini yo‘lga qo‘ydi. Jumladan, 70 dan ortiq xorijiy va mahalliy tashkilotlar bilan hamkorlik to‘g‘risida bitim va memorandumlar imzolanib, 20 dan ortiq ilmiy-amaliy va innovatsion loyiha amalga oshirilmoqda. Bu loyihalar muqobil yashil energiya, akvakultura, intensiv bog‘dorchilik, dorivor o‘simliklar yetishtirish, resurs tejovchi texnologiyalar va ijtimoiy dasturlarni qamrab olgan. Amalga oshirilayotgan loyihalarning har biri Orolbo‘yi uchun uzoq muddatli yechimlarni yaratishga qaratilgan.
Xalqaro hamkorlar qatoriga BMT Taraqqiyot dasturi (UNDP), Sho‘rlanish sharoitida biodehqonchilik xalqaro markazi (ICBA, BAA), Sinszyan ekologiya va geografiya instituti (Xitoy), Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ), Global yashil o‘sish instituti (GGGI), Koreya xalqaro hamkorlik agentligi (KOICA), Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA) va boshqa nufuzli tashkilotlar kiradi.
"Iqlim o‘zgarishi oqibatida aholining majburiy ko‘chishi (migratsiya) ortib borayotgani - insoniyat oldida turgan yana bir katta xavf. Bu borada hali aniq xalqaro mexanizmlar yo‘qligi alohida ta’kidlandi. Shu munosabat bilan Prezidentimiz ushbu muammoni hal etish maqsadida keng xalqaro hamkorlikka asoslangan Global paktni qabul qilish tashabbusini ilgari surdi."
Prezidentimiz tomonidan bildirilgan bu tashabbuslar nafaqat milliy, balki global ahamiyatga ega bo‘lib, ularning barchasi umumiy kelajagimiz uchun xizmat qiladi. Shu bilan birga, Orolbo‘yi xalqaro innovatsiya markazi tomonidan olib borilayotgan ilmiy-amaliy ishlar ham ushbu tashabbuslarning hayotga izchil tatbiq etilishi va amaldagi natijadorligini ta’minlashga xizmat qiladi. Orolbo‘yi xalqaro innovatsiya markazi o‘zining istiqboldagi rejalarida xalqaro sheriklik ko‘lamini yanada kengaytirish, ekologik barqarorlikni ta’minlash maqsadida innovatsion ekotexnologiyalarni, jumladan, cho‘llanishga qarshi choralar va aqlli qishloq xo‘jaligi yechimlarini joriy etishni ko‘zda tutmoqda.
Prezidentimizning Orolbo‘yida amalga oshirilayotgan tiklanish ishlari, Suv forumi tashabbusi va iqlim migratsiyasi bo‘yicha Global pakt g‘oyasi - va boshqa tashabbus va takliflari jahon hamjamiyatining barqaror rivojlanishiga qaratilgan muhim qadamlardir. Eng muhimi, Prezidentimizning BMT Bosh Assambleyasidagi nutqi xalqaro hamjamiyat tomonidan katta qiziqish bilan kutib olindi va O‘zbekistonning tashabbuskor yetakchi davlat sifatidagi nufuzini yanada mustahkamladi.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на 80-й юбилейной сессии Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке 23 сентября 2025 года еще больше повысило авторитет нашей страны и было посвящено самым актуальным геополитическим, экономическим, образовательным, социальным и экологическим проблемам, стоящим перед мировым сообществом. Глава нашего государства, в частности, затронул все более острые экологические проблемы, такие как изменение климата, дефицит водных ресурсов и климатическая миграция, и выдвинул конкретные инициативы по их решению.
"В частности, Президент подчеркнул, что негативные последствия высыхания Аральского моря тесно связаны с судьбой человечества, и отметил, что работа по восстановлению этого региона последовательно продолжается. В последние годы на высохшем дне моря высажены солеустойчивые пустынные растения на площади 2 миллиона гектаров, созданы обширные зеленые зоны. К 2030 году планируется обеспечить зеленым покровом 80% этой площади, что имеет важное значение для укрепления экологической безопасности."
Следует отметить, что одним из практических шагов в этом направлении стало создание по инициативе Президента нашей страны Международного инновационного центра Приаралья. В 2021 году на Генеральной Ассамблее ООН была выдвинута и одобрена всеми государствами инициатива Узбекистана об объявлении Приаралья зоной экологических инноваций и технологий. Эти решения свидетельствует об особом внимании Узбекистана к проблеме Арала и его поддержке международным сообществом.
В настоящее время Международный инновационный центр Приаралья ведет практическую работу в сотрудничестве с государственными программами и международными партнерами. Центром разрабатываются научно обоснованные технологии по посадке, размножению, длительному хранению в генбанке пустынных растений, адаптируются к местным условиям устойчивые к климату сорта. Также внедряются инновационные подходы к процессам борьбы с опустыниванием в Приаралье. В результате деятельности центра создан генный банк семян для сохранения биоразнообразия, запущены научно-прикладные проекты, направленные на снижение засоления почвы и улучшение условий жизни населения.
"В то же время растущий дефицит водных ресурсов был оценен как серьёзная угроза устойчивому развитию. Президентом нашей страны выдвинута инициатива о проведении в Узбекистане Всемирного форума по водосбережению, по итогам которого планируется принятие специальной "дорожной карты," направленной на внедрение инновационных технологий для преодоления водного кризиса в глобальном масштабе.
В этой связи центр проводит различные научные исследования, внедряет водосберегающие технологии в местную сельскохозяйственную систему, изучает возобновляемые источники воды и обменивается опытом с международными экспертами.
За прошедший период Центр наладил эффективное сотрудничество с рядом международных и местных организаций, а также научно-исследовательских институтов в процессе проведения научных исследований и реализации проектов. В частности, подписаны соглашения и меморандумы о сотрудничестве с более чем 70 зарубежными и местными организациями, реализуется более 20 научно-практических и инновационных проектов. Эти проекты охватывают альтернативную зеленую энергетику, аквакультуру, интенсивное садоводство, выращивание лекарственных растений, ресурсосберегающие технологии и социальные программы. Каждый из реализуемых проектов направлен на создание долгосрочных решений для Приаралья.
К международным партнерам относятся Программа развития ООН (ПРООН), Международный центр биоземледелия в условиях засоления (ICBA, ОАЭ), Синьцзянский институт экологии и географии (Китай), Германское общество международного сотрудничества (GIZ), Институт глобального зеленого роста (GGGI), Корейское агентство международного сотрудничества (KOICA), Японское агентство международного сотрудничества (JICA) и другие авторитетные организации.
"Растущая вынужденная миграция населения из-за изменения климата - еще одна большая угроза для человечества. Было особо отмечено отсутствие четких международных механизмов в этой области. В этой связи наш Президент выдвинул инициативу о принятии Глобального пакта, основанного на широком международном сотрудничестве, для решения этой проблемы."
Эти инициативы, озвученные Президентом, имеют не только национальное, но и глобальное значение, и все они служат нашему общему будущему. Вместе с тем научно-практическая работа, проводимая Международным инновационным центром Приаралья, служит последовательной реализации этих инициатив и обеспечению их эффективности на практике. Международный инновационный центр Приаралья в своих перспективных планах предусматривает дальнейшее расширение международного партнерства, внедрение инновационных экотехнологий, в том числе мер по борьбе с опустыниванием и интеллектуальных сельскохозяйственных решений для обеспечения экологической устойчивости.
Осуществляемые восстановительные работы в Приаралье, инициатива Водного форума, идея Глобального пакта по климатической миграции и другие инициативы и предложения Президента нашей страны являются важными шагами, направленными на устойчивое развитие мирового сообщества. Самое главное, что выступление Президента нашей страны на Генеральной Ассамблее ООН было встречено с большим интересом международным сообществом и еще более укрепило авторитет Узбекистана как ведущего государства в продвижении инициатив.