Dubayda ICBA bilan hamkorlik memorandumi imzolandi
O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov hamda Xalqaro biosho‘rlangan qishloq xo‘jaligi markazi (ICBA) bosh direktori doktor Tarifa Al Zaabi o‘rtasida o‘zaro anglashuv memorandumi imzolandi.
Mazkur memorandum umumiy manfaatlarga ega bo‘lgan sohalarda tomonlar o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish bilan bog‘liq imkoniyatlar va o‘zaro manfaatlarni o‘rganishga qaratilgan.
Xususan, memorandum ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish, tabiiy resurslardan barqaror foydalanish, iqlim o‘zgarishi natijalarini yumshatish va moslashish sohasida tajriba, axborot, eng yaxshi amaliyot va zamonaviy texnologiyalar bilan almashish, O‘zbekistonda barqaror qishloq xo‘jaligi, tabiiy resurslardan oqilona foydalanish va iqlim o‘zgarishiga chidamli amaliyotga yo‘naltirilgan loyihalarni birgalikda ishlab chiqish va amalga oshirish, bu borada salohiyatni oshirish bo‘yicha tadbirlar o‘tkazish va bilim almashishni ko‘zda tutadi.
Shuningdek, O‘zbekistonda o‘xshash agroiqlimiy sharoitlarga ega bo'lgan boshqa mamlakatlarda iqlim o‘zgarishi va tabiiy resurslarni boshqarish bilan bo‘g‘liq qishloq xo‘jaligi sohasidagi innovatsiyalar va atrof-muhitni muhofaza qilish bilan bog‘liq tadqiqot va ilmiy izlanishlar natijalarini almashish, tadqiqot institutlari o‘rtasida ilmiy aloqalar, hamkorlik shartnomalari va qishloq xo‘jaligini rivojlantirish bo‘yicha qo‘shma tadqiqotlar (AR4D) loyihalarini qo‘llab-quvvatlash va rag‘batlantirish ham maqsad qilingan.
Bundan tashqari, memorandum doirasida sohada faoliyat yuritadigan ayollarning yetakchilik salohiyatini oshirish, tadqiqot ishlarini olib borish ko‘nikmalarini o‘rgatish hamda atrof-muhitni muhofaza qilish va barqaror qishloq xo‘jaligi bilan bog'liq qarorlarni qabul qilish jarayonlariga jalb etish, konferensiyalar, seminarlar va boshqa tadbirlarni tashkil qilish hamda boshqa muhim sohalarda hamkorlik qilishni o‘z ichiga oladi. Memorandum besh yilga mo‘ljallangan va avtomatik tarzda uch yil davomida keyingi muddatlarga uzaytiriladi. Muzokaralar doirasida Oʻzbekistonda ICBA vakolatxonasini ochish boʻyicha chora-tadbirlarni tezlashtirish boʻyicha ham kelishuvga erishildi.
Ma'lumot uchun, avvalroq Aziz Abduhakimov va doktor Tarifa Al Zaabi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan COP29 iqlim konferensiyasida qishloq xo‘jaligi ekinlarining iqlim o'zgarishiga chidamliligini oshirish uchun yetakchi tuzilmalar ishtirokida Mintaqaviy genetik resurslar bankini tashkil etish bo‘yicha ilgari surilgan tashabbusni muhokama qilishgan edi. Uchrashuv yakunida 2025-yilda O‘zbekiston va ICBA o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikni kuchaytirish, xususan, “Atrof-muhitni asrash va "yashil" iqtisodiyot yili”da qo‘shma ilmiy loyihalarni tashkil etish va o‘zaro manfaatli natijalarga erishish uchun muntazam maslahatlashuvlar o‘tkazish bo‘yicha kelishuvga erishilgan.

В Дубае подписан Меморандум о сотрудничестве с ICBA
Министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Азиз Абдухакимов и генеральный директор Международного центра био-засоленного земледелия (ICBA) д-р Тарифа Аль Зааби подписали Меморандум о сотрудничестве в ходе Недели устойчивого развития, проходящей в Дубае, ОАЭ.
Подписанный Меморандум предусматривает обмен опытом, информацией, передовой практикой и современными технологиями в области экологии, охраны окружающей среды, устойчивого использования природных ресурсов, а также смягчения последствий изменения климата и адаптации к ним. Соглашение подразумевает совместную разработку и реализацию проектов, направленных на устойчивое сельское хозяйство, рациональное использование природных ресурсов и использование климатически устойчивых практик в Узбекистане.
Также в рамках сотрудничества предполагается организация мероприятий по развитию потенциала и передаче знаний, включая специализированное обучение по устойчивому сельскому хозяйству, охране окружающей среды и климатически устойчивым практикам. Документ также направлен на поддержку и содействие научным исследованиям, партнерским соглашениям и совместным сельскохозяйственным исследованиям в целях развития (AR4D) между ICBA и исследовательскими организациями при Министерстве.
Кроме того, соглашение позволит осуществлять организацию программ по расширению прав и возможностей женщин, работающих в сельском хозяйстве и окружающей среде, посредством развития лидерских качеств, обучения исследовательским навыкам и вовлечения в процессы принятия решений, связанных с охраной окружающей среды и устойчивым сельским хозяйством.
Меморандум рассчитан на пять лет и будет автоматически продлеваться на последующие три года. В рамках проведенных переговоров также достигнуто соглашение об ускорении мер по открытию Представительства ICBA в Узбекистане.
Для информации: ранее Азиз Абдухакимов и д-р Тарифа Аль Зааби обсудили инициативу, выдвинутую Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым в ходе Климатической конференции СОР29 о создании Регионального банка генетических ресурсов с участием ведущих многосторонних структур для повышения устойчивости с/х культур к изменению климата. В завершение встречи была достигнута договоренность усилить взаимодействие между Узбекистаном и ICBA в 2025 году, в частности в «Год охраны окружающей среды и зеленой экономики» организовать совместные научно-исследовательские проекты и проводить регулярные консультации для достижения взаимовыгодных результатов.