Toshkentda Markaziy Osiyo va Yevropa Ittifoqining iqlim muammolari muhokama qilindi
Toshkentda bo‘lib o‘tgan yuqori darajadagi “O‘zbekiston, Ozarbayjon va Yevropa – umumiy taraqqiyot yo‘lida hamkorlik” anjumani doirasida “Markaziy Osiyo va Yevropa Ittifoqida iqlim o‘zgarishlari: mintaqalararo hamkorlik uchun yangi imkoniyatlar” mavzusida panel sessiya o‘tkazildi.
Tadbirda Chernogoriya sobiq prezidenti Filip Vuyanovich, O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov, Nizomiy Ganjaviy xalqaro markazi hammuassisi va Jahon banki sobiq vitse-prezidenti Ismoil Serageldin, ShHTning sobiq bosh kotibi, Tojikiston TIV sobiq rahbari Rashid Alimov va Progressiv islohotlar markazi direktori Mirshohid Aslanov ishtirok etdi.
Tadbirda nutq so‘zlagan Aziz Abduhakimov iqlim o‘zgarishi endi faqat ilmiy bahs emas, u to‘g‘ridan-to‘g‘ri inson salomatligi, iqtisodiyot va ijtimoiy barqarorlikka ta’sir qilayotganligini ta'kidladi. Vazir Markaziy Osiyo global o‘rtacha darajadan ikki baravar tezroq isib borayotganligi, muzliklar eriyotganligi, yerlar degradatsiyaga uchrayotganligi va Orol dengizi qurishining oqibatlari hali ham davom etayotganligini qayd etdi.
A.Abduhakimov ushbu muammolarga javoban O‘zbekistonda Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan bir qancha islohotlar amalga oshirilayotganligi, xususan, Ekologiya vazirligi faoliyati o‘zgarganligi, Milliy iqlim markazi tashkil etilganligi, "Green University" ochilganligi, “Yashil makon” loyihasi orqali har yili 200 million daraxt ekilayotganligi, sug‘orish tizimi modernizatsiya qilinib, suv tejovchi texnologiyalar joriy etilayotganligi hamda quyosh va shamol energiyasi kabi yashil energetika rivojlantirilib, 2030-yilga borib uning ulushi 50% dan oshishi rejalashtirilganligini aytib o‘tdi. Vazir, shuningdek, chiqindilarni qayta ishlash, muzliklarni monitoring qilish, suv resurslarini boshqarish va "Green University"ni ilmiy hamkorlik platformasiga aylantirish borasida hamkorlik qilishni taklif etdi. Muhokama davomida ishtirokchilar iqlim muammolari jamoaviy mas’uliyat va birgalikdagi yechimlarni talab qilishiga kelishib oldilar. Ta’kidlanganidek, transmintaqaviy hamkorlik texnologiyalar almashinuvi, innovatsiyalar va barqaror rivojlanishni mustahkamlash uchun yangi imkoniyatlar ochmoqda. Markaziy Osiyoning iqlim kelajagi mintaqadagi barcha davlatlar va ularning Yevropadagi hamkorlarining birgalikdagi ishtirokiga bog‘liq ekani qayd etildi.
Sessiya yakunida ishtirokchilar 2025-yil noyabr-dekabr oylarida Samarqand shahrida boʻlib oʻtadigan yoʻqolib borayotgan yovvoyi fauna va flora turlarining xalqaro savdosi toʻgʻrisidagi konvensiya (CITES COP20) ishtirokchilarining 20-konferensiyasi, 2026-yilda bo‘lib o‘tadigan Global ekologik fondning 8-assambleyasi va "Eco Expo Central Asia" ko‘rgazmasiga taklif qilindi. Bu  platformalar muloqotning muhim davomi bo‘lib, ekologiya va iqlim o‘zgarishiga qarshi kurash sohasida transmintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish uchun yangi imkoniyatlar yaratadi.

В рамках встречи высокого уровня «Узбекистан, Азербайджан и Европа – сотрудничество ради общего развития» состоялась панельная сессия «Климатические вызовы в Центральной Азии и Европейском союзе: новые возможности для трансрегионального сотрудничества».
В сессии приняли участие экс-президент Черногории Филип Вуянович, министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Узбекистана Азиз Абдухакимов, сопредседатель Международного центра Низами Гянджеви и экс-вице-президент Всемирного банка Исмаил Серагельдин, бывший генеральный секретарь ШОС и министр иностранных дел Таджикистана Рашид Алимов, директор Центра прогрессивных реформ Миршохид Асланов.
В своём выступлении Азиз Абдухакимов отметил, что климатические изменения перестали быть предметом научных дискуссий и уже напрямую влияют на здоровье, экономику и социальную стабильность стран. Министр подчеркнул, что Центральная Азия сталкивается с ростом температуры, который вдвое превышает среднемировые показатели, таянием ледников, деградацией земель и продолжающимися последствиями высыхания Арала. А.Абдухакимов представил основные шаги, предпринимаемые в Узбекистане по инициативе Президента Шавката Мирзиёева: трансформацию деятельности Министерства экологии и создание Национального климатического центра, открытие Green University, ежегодная посадка 200 миллионов деревьев в рамках общенационального проекта «Яшил Макон», модернизация ирригационной системы и внедрение водосберегающих технологий, а также развитие «зелёной» энергетики, доля которой к 2030 году должна превысить 50 процентов. Министр также предложил партнёрам развивать совместные проекты по переработке отходов, мониторингу ледников, управлению водными ресурсами и использовать Green University в Ташкенте как платформу научного обмена и исследований.
В ходе дискуссии участники сошлись во мнении, что климатические вызовы требуют коллективной ответственности и совместных решений. Отмечалось, что трансрегиональное партнёрство открывает новые возможности для обмена технологиями, внедрения инноваций и укрепления устойчивого развития. Было отмечено, что климатическое будущее Центральной Азии зависит от общей вовлечённости всех стран региона и их партнёров в Европе.
По итогам сессии участники были приглашены на предстоящие международные мероприятия: 20-ю Конференцию сторон Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры (CITES COP20), которая пройдёт в Самарканде в ноябре–декабре 2025 года, 8-ю Ассамблею Глобального экологического фонда и выставку Eco Expo Central Asia, которые состоятся в 2026 году. Эти площадки станут важным продолжением диалога и дадут новые возможности для развития трансрегионального сотрудничества в сфере экологии и борьбы с изменением климата.