O‘zbekistonda ekologiya va atrof-muhit bo‘yicha Markaziy Osiyo tadqiqot markazi tashkil etiladi
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligida vazir Aziz Abduhakimov Xitoy Xalq Respublikasi Fanlar akademiyasi vitse-prezidenti, professor Xe Xunpin bilan uchrashdi. Muzokaralar davomida tomonlar ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va barqaror rivojlanish sohalarida ikki tomonlama hamkorlikning asosiy yo‘nalishlarini muhokama qildilar.
Uchrashuvda 2024-yil yanvarida imzolangan Atrof-muhitni muhofaza qilish bo‘yicha Hukumatlararo bitim doirasida erishilgan kelishuvlarning amalga oshirilishiga alohida e’tibor qaratildi. Barqaror hamkorlik va qo‘shma ilmiy va amaliy tashabbuslarni kengaytirishning ahamiyati ta'kidlandi. Ulardan biri — Arnasoy, Karmana, Muborak, Qorako‘l va Nukus tumanlarida galofit o‘simliklar bog‘larini yaratish, O‘zbekiston O‘rmon xo‘jaligi agentligiga 1,4 tonna urug‘ yetkazib berish, shuningdek, ifloslanish darajasini monitoring qilish uchun raqamli tizimlarni joriy etish va xitoylik mutaxassislarning «Yashil makon» umummilliy tashabbusini amalga oshirishda ishtirok etish kabi loyihalar ham bor edi.
Muzokaralar yakunida O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi hamda Xitoy Fanlar akademiyasining Sinszyan ekologiya va geografiya instituti (CAS XIEG) o‘rtasida o‘zaro anglashuv memorandumi imzolandi. Hujjatni Aziz Abduhakimov va CAS XIEG bosh direktori, professor Chjan Yuanmin imzolashdi.
Memorandumga ko‘ra, tomonlar Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim o‘zgarishini o‘rganish universiteti («Green University») negizida Markaziy Osiyo ekologiya va atrof-muhitni o‘rganish ilmiy-tadqiqot markazini (Tashkent Headquarter) tashkil etish bo‘yicha kelishib oldilar. Markaz Markaziy Osiyo mintaqasida ilmiy tadqiqotlar, mutaxassislarni tayyorlash, texnologiyalar va tajriba almashish, shuningdek, «yashil» va barqaror rivojlanishni targ‘ib qilish uchun platforma bo‘ladi. Hujjatda hamkorlikning keng yo‘nalishlarini amalga oshirish ko‘zda tutilgan: ilmiy konferensiyalar va seminarlar o‘tkazish, qo‘shma tadqiqotlar va nashrlar tayyorlash, laboratoriyalarni zamonaviy uskunalar bilan jihozlash, amaliy loyihalarni yo‘lga qo‘yish va kadrlar salohiyatini rivojlantirish.
Memorandum O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi ekologik hamkorlikni chuqurlashtirish, global iqlim muammolariga samarali kurashish va mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash yo‘lida muhim qadam bo‘ldi.

В Узбекистане будет создан Центрально-Азиатский исследовательский центр экологии и окружающей среды
В Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата состоялась встреча министра Азиза Абдухакимова с вице-президентом Академии наук Китайской Народной Республики профессором Хэ Хунпином. В рамках переговоров стороны обсудили ключевые направления двустороннего взаимодействия в области экологии, охраны окружающей среды и устойчивого развития.
В ходе встречи особое внимание было уделено реализации договорённостей, достигнутых в рамках Межправительственного соглашения о сотрудничестве в сфере охраны окружающей среды, подписанного в январе 2024 года. Подчёркивалась значимость устойчивого партнёрства и расширения совместных научных и практических инициатив. Среди них — проекты по созданию садов галофитных растений в Арнасайском, Карманинском, Мубарекском, Каракульском и Нукусском районах, передача Агентству лесного хозяйства Узбекистана 1,4 тонны семян, а также внедрение цифровых систем мониторинга загрязнений и участие китайских специалистов в реализации общенациональной инициативы «Яшил макон».
Завершением переговоров стало подписание Меморандума о взаимопонимании между Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан и Синьцзянским институтом экологии и географии Китайской академии наук (CAS XIEG). Документ подписали Азиз Абдухакимов и генеральный директор CAS XIEG профессор Чжан Юаньмин.
Согласно меморандуму, стороны договорились о создании Центральноазиатского исследовательского центра экологии и окружающей среды (Tashkent Headquarter) на базе Центрально-Азиатского университета изучения окружающей среды и изменения климата «Green University». Центр станет платформой для совместных научных исследований, подготовки специалистов, обмена технологиями и практиками, а также продвижения «зелёного» и устойчивого развития в регионе Центральной Азии. Документ предусматривает реализацию широкого спектра направлений сотрудничества: проведение научных конференций и семинаров, совместные разработки и публикации, оснащение лабораторий современным оборудованием, реализация прикладных проектов и развитие кадрового потенциала.
Подписание меморандума стало важным шагом в углублении экологического взаимодействия между Узбекистаном и Китаем, направленным на эффективное противодействие глобальным климатическим вызовам и укрепление регионального сотрудничества.
Источник информации: Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан