O‘zbekistonda ekofaollar uchun imtiyozlar berish rejalashtirilmoqda
O‘zbekistonda “Ekofaol fuqaro” hayot tarzini keng targ‘ib qilishga qaratilgan “Bir million yashil oila” umummilliy harakati yo‘lga qo‘yilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda 2025-yil uchun davlat dasturi loyihasida ko‘zda tutilgan.
Loyihaga ko‘ra, 2025-yilda aholining salomatligini yaxshilash, ekologik turmush tarzini shakllantirish va inson salohiyatini ro‘yobga chiqarish uchun shart-sharoitlarni yaratish borasida aholining kundalik hayotiga ekologik tamoyillarni singdirish maqsad qilingan.
Bunda uning asosiy tamoyillari etib quyidagilar belgilanadi:
• aholi orasida kunlik yurish va yugurishni targ‘ib qilish;
• “yashil transportda”, shu jumladan, velosipedda harakatlanishni rag‘batlantirish;
• plastik mahsulotlardan foydalanishni kamaytirish;
• oziq-ovqat isrofgarchiligining oldini olish;
• suv, gaz va elektr energiyasi resurslaridan oqilona foydalanish;
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi va Raqamli texnologiyalar vazirligi 2025-yil 1-iyunga qadar “Bir million yashil oila” umummilliy harakati doirasida quyidagilarni nazarda tutuvchi platformani ishga tushiradi:
• bir sutka davomida kamida 10 ming qadam yurishni targ‘ib qilish;
• yuqori ko‘rsatkichlarga erishganlarga “Ekofaol fuqaro” maqomini berish hamda ular uchun davlat xizmatlaridan foydalanishda 10 foiz chegirma va davlat ulushi 50 foizdan yuqori bo‘lgan banklarda iste’mol kreditini olishda chegirma taqdim etish;
• oilaning barcha voyaga yetgan a’zolari “Ekofaol fuqaro” maqomini olganda, ushbu oilaga “yashil oila” maqomini berish hamda ularga har yili lotereya orqali 14 ta elektromobil berish;
• aholisining yarmi “yashil oila” maqomini olgan mahallalarda “Eng toza mahalla” va “Eng yashil mahalla” tanlovlarini o‘tkazish va g‘olib bo‘lgan mahallalar jamg‘armasiga bolalar maydonchasini qurish, yashil bog‘ yaratish hamda chiqindi yig‘ish maydonchalarini qurish va chiqindi konteynerlarini o‘rnatishga 500 million so‘m ajratish.
Mazkur bandning so‘zsiz, sifatli va o‘z vaqtida ijrosini ta’minlashga mas’ullar etib ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar kengashi raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari belgilanadi.

To popularize an ecological lifestyle in Uzbekistan, it is planned to launch a nationwide movement "One Million Green Families". By June 1, 2025, it is planned to introduce a platform with the assignment of the title "Eco-active citizen". Such citizens will be able to receive discounts on government services and loans. In 2025, Uzbekistan plans to launch a nationwide movement "One Million Green Families" to popularize an ecological lifestyle. This is envisaged by the draft presidential decree on the implementation of the state program for 2025. The goal of the movement is to improve public health, form an ecological lifestyle, create conditions for realizing human potential and actively involve citizens in environmental initiatives. To achieve these goals, the main principles of the movement are proposed to be:
• Promotion of daily walking (at least 10,000 steps) and running among the population.
• Promotion of the use of "green transport", including bicycles.
• Reduction in the use of plastic products.
• Prevention of food waste.
• Rational use of water, gas and electricity.
The Ministry of Ecology, Environmental Protection and Climate Change and the Ministry of Digital Technologies are planned to be instructed to launch a platform within the framework of the "One Million Green Families" movement by June 1, 2025.
The platform will provide for the assignment of the title "Eco-Active Citizen" to those who have achieved high indicators, with the following benefits:
• 10% discount on the use of public services.
• Discounts on consumer loans in banks where the state's share exceeds 50%.
• In addition, families in which all adult members have the status of "Eco-Active Citizen" will be awarded the title of "Green Family". Such families will be able to participate in an annual lottery in which 14 electric cars will be raffled off.
The movement also plans to hold competitions "The Cleanest Mahalla" and "The Greenest Mahalla" among mahallas where half of the residents have the status of "Green Family".